Ehitise seadustamine
Ilma ehitusloata või -teatiseta laiendatud, ümberehitatud, muudetud või rajatud ehitised on Eesti seadusandluse mõistes omavoliliselt püstitatud ning vajavad seadustamist.
Ehitise seadustamiseks on omanikul vaja hankida:
- ehitise audit
- mõõdistusprojekt/ehitusprojekt
- tuleohutusaudit
- elektripaigaldise audit
- ehitusjärgne kontrollmõõdistus
- küttekolde ekspertiis (küttekolde olemasolul)
Ehitise ohutuse hindamisel võetakse aluseks ehitusprojekt. Ehitusprojekti puudumisel tehakse ehitise ohutuse hindamiseks ehitise audit. Ehitise audit asendab loa- või teavitusmenetluses ehitusprojekti. Ehitise auditi tulemusel peab olema võimalik kanda ehitise olulisemad tehnilised andmed Ehitisregistrisse. Ehitise seadustamisel lähtutakse ehitusseadustiku ja planeerimisseaduse rakendamise seadusest.
Kasutusloa taotlemine
Kasutusluba on kohaliku omavalitsuse kinnitus, et valminud ehitis või selle osa vastab ehitisele ettenähtud nõuetele ja ehitusloa taotlemisel esitatud projektile ning on ohutu ja seda võib kasutada selleks ettenähtud otstarbel. Igale ehitusloale peab seadusest tulenevalt järgnema kasutusluba (ehitusteatisele kasutusteatis). Kasutusluba on vajalik eelkõige kasutusohutuse tõendamiseks ja tagamiseks. Kasutusloa puudumine võib omanikule tähendada ootamatuid takistusi ning kulusid.
Pankade ja kindlustusandjate tüüptingimustest tuleneb kasutusloa nõue, kuivõrd objekt peab olema vastavuses Ehitisregistri andmetega. Pangapoolse finantseeringuga kinnisvara soetamise ning kinnisvara kindlustamise eelduseks on ehitise tegelikule seisukorrale vastava kasutusloa või -teatise olemasolu. Kasutusloa või -teatise puudumisel võib ehitusvigadest tingitud kahju põhjustada kindlustushüvitistest ilmajäämist. Kasutusloa puudumise ilmnemine võib otseselt vähendada kinnisvara väärtust ning takistada juba toimuvat müügiprotsessi.